Polaznici vole interaktivne edukacije u kojima mogu sudjelovati, ali kako potaknuti interakciju i održati njihovu aktivnu pažnju?
Interaktivni alati samo su jedan od načina kako vaše edukacije napraviti zanimljivije polaznicima. Osim razbijanja dosade, njima možete razbiti i led na početku, ali i dobiti korisne ideje i uvide za poboljšanje samih edukacija.
U ovoj epizodi demonstriramo rad sa 7 besplatnih interaktivnih alata s kojima možete unaprijediti inače prilično pasivne prezentacije koje edukatori najčešće kreiraju pomoću PowerPointa i Google Slidesa.
Pokazat ćemo vam koje aplikacije koristimo tijekom edukacija i kako ih možete integrirati u vaše prezentacije. Za kvizove, ankete, pitanja iz publike, 'word cloud' i brainstorming izvrsno se pokazao alat www.sli.de koji jednostavno možete integrirati u Google Slides. U epizodi pričamo i o jednom fora alatu za nasumični odabir wheelofnames.com, a objašnjavamo i zašto još uvijek koristimo dobri stari Google Forms.
Pogledajte video
Sadržaj epizode
- Uvod u epizodu: 7 besplatnih alata za interaktivne edukacije
- Alat br. 1 za ankete: LIVE POLLS (www.sli.do)
- Kako se radi integracija između Slido i Google Slides?
- Alat br. 2 za kvizove: QUIZ (www.sli.do)
- Alat br. 3 za pitanja iz publike i odgovore: AUDIENCE Q&A na (www.sli.do)
- Alat br. 4 za Word Cloud (www.sli.do)
- Alternativni programi za kvizove, ankete i word cloud
- Alat br. 5 za 'brainstorming': IDEAS (www.sli.do)
- S kojim alatima možete mjeriti protek vremena edukacije (i da polaznici to vide)?
- Koje još zanimljive alate možete koristiti na www.sli.do?
- Alat br. 6 za nasumični odabir: www.wheelofnames.com
- Alat br. 7 za upitnik o zadovoljstvu: Google forms
- Rekapitulacija alata za bolju interakciju i prezentaciju vašeg znanja
Interaktivni alati: 7 savjeta
-
Slido je alat za ankete, kvizove i pitanja iz publike. Ankete su odlične za "razbijanje leda" na početku edukacije. Kvizovi se mogu koristiti za provjeru znanja na kraju svake sekcije ili cijele prezentacije. Pitanja i odgovori su super za veće prezentacije uživo u stvarnom svijetu, gdje polaznici mogu postavljati pitanja preko svojih mobitela.
-
Word Cloud je vrsta ankete uživo, idealna za prikupljanje ideja od polaznika. Višnja daje primjer pitanja "Iz kojeg ste grada danas došli?", gdje se odgovori prikazuju u obliku oblaka riječi, a najčešći odgovori su najvećim fontom.
-
Brainstorming alat unutar aplikacije Slido omogućuje polaznicima da slobodno dijele ideje, a da se ne moraju nužno indentificirati. Primjer pitanja je "Kako možemo edukaciju učiniti zabavnijom?", a odgovori se pojavljuju kao popis ideja.
-
Wheel of Names je alat za nasumični odabir polaznika ili zadataka. Višnja navodi primjere uparivanja polaznika za rad u parovima ili dodjeljivanja zadataka. Ovaj alat uklanja dojam pristranosti edukatora jer će softver biti taj koji će odabrati parove, a ne edukator.
-
Google Forms je pouzdan alat za upitnike o zadovoljstvu na kraju edukacije. Višnja u takvim upitnicima uvijek pita je li edukacija bila vrijedna vremena i novca, traži ocjenu iskustva od 1 do 10 i vjerojatnost preporuke drugima (NPS - Net Promoter Score). Također pita za jednu najbolju i jednu najlošiju stvar te prikuplja prijedloge za poboljšanje.
-
Typeform je vizualno atraktivnija alternativa Google Formsu za mjerenje zadovoljstva, ali Višnja preferira Google Forms - to jest, "dobro staro i prokušano".
-
Ostali interaktivni alati koje su preporučili gledatelji uključuju Mentimeter (sličan aplikaciji Slido), Directpoll i Mural (za brainstorming).
Ako sve zaboravite iz ove epizode, nemojte zaboraviti sljedeće
- Interaktivni alati čine edukacije zanimljivijima i pomažu "razbiti led".
- Alati se lako integriraju u popularne prezentacijske alate tipa Google Slides i Microsoft PowerPoint i mogu se koristiti uživo i online.
- Upitnici o zadovoljstvu na kraju edukacije daju vrijedne povratne informacije za poboljšanje.
Tražite edukacije koje vas uče kako bolje podučavati?
Na Eduzi vas čekaju poslovne edukacije, webinari, tečajevi i radionice za podučavanje. Istražite ih i bukirajte online.
Izdvajamo iz epizode
"Led, dosadu i neaktivnost na edukacijama razbijte ugradnjom interaktivnih alata u vaše prezentacije."