Najteže je popuniti i urediti vlastiti Linkedin profil: ne znamo odakle početi, što istaknuti, kojim tonom i stilom napisati "About" sekciju a da ne zvučimo kao "hvalite me usta moja".
No, bez pravilno popunjenog Linkedin profila neće nas naći ljudi koji nas trebaju naći i nećemo se istaknuti u našem području.
O vidljivosti na Linkedinu sve zna Tanja Džido, savjetnica za osobni brending i LinkedIn marketing. U ovoj nam je epizodi dala savjete:
- kako popuniti i urediti Linkedin profil za potrebe promocije stručnjaka,
- kako dobar profil povećava vidljivost i
- kako izbjeći najčešće pogreške koje mnogi od nas rade.
Pogledajte video
Sadržaj epizode
- Uvod: Kako urediti Linkedin profil bez samohvale
- Tanja Džido i iskustvo na Linkedinu
- 'Čišćenje' kontakata na Linkedinu
- Linkedin profil koji povećava vidljivost
- Creator mode – da ili ne?
- Social Selling Index Score
- Linkedin Premium
- Povjerenje i konzistencija kao ciljevi Linkedin profila
- Različite ciljane skupine unutar specijalizacije
- Ključne riječi i kreiranje sadržaja
- Vizualni dojam (profilna i cover fotografija)
- Najčešće pogreške na Linkedin profilu
- Opis radnog iskustva
- Analiza Linkedin profila gledateljice
- Alati i metode za istraživanje ključnih riječi
- Uređivanje Linkedin URL-a
- Pitanje prethodnog gosta
- Javite se Tanji i povećajte svoju vidljivost
Tanjini najbolji LinkedIn savjeti
-
Popunjenost profila - nepotpuno popunjen profil najčešća je greška. LinkedIn uzima u obzir svaku sekciju, stoga je važno sve kvalitetno popuniti.
-
Ključne riječi - profil i objave moraju sadržavati prave ključne riječi na engleskom jeziku kako bi LinkedIn mogao ispravno rangirati profil. Primjerice, umjesto samo "Director", bolje je napisati "Accounting Director" ili "Finance Director".
-
Naslovna fotografija (cover photo) - profesionalna naslovna fotografija povećava vidljivost profila i do 12 puta. Treba odražavati područja ekspertize.
-
Profilna fotografija - bitno je imati profesionalnu fotografiju, po mogućnosti s osmijehom i pogledom u kameru, što ulijeva povjerenje. Treba izbjegavati poze koje sugeriraju nedostupnost, poput razgovora na mobitel.
-
Naslov (headline) - osim titule i kompanije, naslov treba sadržavati i ključne riječi vezane uz područje ekspertize, što olakšava profiliranje i pronalaženje od strane ciljane publike.
-
Sažetak (About sekcija) - Sažetak treba biti svojevrsni 'elevator pitch' koji opisuje kome i kako pomažemo, po čemu smo jedinstveni, te poziv na akciju. Primjer: "Ako tražite pouzdanu računovodstvenu podršku, javite mi se!"
-
Radno iskustvo - svaku poziciju u radnom iskustvu treba detaljno opisati s 3-5 natuknica, ističući konkretna postignuća, vještine, industrije i alate. To daje kredibilitet i omogućuje da vas poslodavci ili klijenti zamisle u ulozi.
-
Objavljivanje sadržaja - najbrži način za rast vidljivosti i mreže na LinkedInu je redovito objavljivanje relevantnog sadržaja (barem 2-3 puta tjedno). To doprinosi percepciji ekspertize i stvaranju odnosa povjerenja s publikom.
-
Poziv na akciju u objavama - objave trebaju nuditi koristan sadržaj, ali i pozivati na akciju, npr. skidanje resursa, prijavu na webinar ili kontaktiranje za usluge.
-
Promišljanje objava iz perspektive ciljane publike - objave trebaju adresirati specifične izazove, strahove i želje ciljane publike. Cilj je da se čitatelji poistovjete s opisanim situacijama te prepoznaju rješenje.
-
Stil komunikacije u objavama - treba izbjegavati suhoparan, prekorporativan ton. Umjesto dociranja s visoka, bolje je koristiti razumljiv jezik te pokazati razumijevanje i empatiju za probleme publike.
-
Vidljivost nije isto što i lajkovi i komentari - vidljivost znači da dobivamo poruke u inbox. Broj lajkova i komentara na objavama nije pravo mjerilo nečije vidljivosti na LinkedInu. Ono što zapravo pokazuje pravi doseg i utjecaj jest količina poruka i upita koje dobivamo u inbox, jer to znači da smo nekoga istinski zainteresirali svojim profilom ili sadržajem te da želi s nama stupiti u kontakt i surađivati. Većina korisnika su 'tihi promatrači' - ne lajkaju, ali zapažaju.
-
Angažiranje drugih i gradnja odnosa - na tuđe objave treba reagirati lajkovima i komentarima. Isto tako, treba inicirati direktnu komunikaciju s ciljnim kontaktima - predstaviti se, ponuditi pomoć, poslati personaliziranu poruku.
-
URL profila - personalizirani URL profila koji sadrži samo ime i prezime (bez niza brojeva i ostalog što Linkedin automatski dodaje) povećava vidljivost na tražilicama.
-
Preporuke - preporuke bivših šefova, kolega i klijenata dodatno grade kredibilitet. Zato ih treba proaktivno tražiti, ali i pisati drugima.
Ako sve zaboravite iz ovog razgovora, nemojte zaboraviti sljedeće:
-
LinkedIn je moćan alat za osobni branding i pronalaženje poslovnih prilika, ali traži strateški i konzistentan pristup. Rezultati ne dolaze preko noći - potrebno je strpljenje i kontinuiran rad.
-
Kvalitetan LinkedIn profil treba biti potpuno i optimizirano popunjen, vizualno atraktivan te komunicirati jedinstvenu ekspertizu i osobni branding. Cilj je istaknuti se, a ne uklopiti u masu.
-
Iskrena i autentična samopromocija, utemeljena na stvarnim postignućima i vještinama, nije samohvala. To je nužan preduvjet za privlačenje pravih poslovnih prilika na LinkedInu.
Tražite Linkedin edukacije za sebe ili svoj tim u firmi?
Na Eduzi vas čekaju poslovne edukacije, webinari, tečajevi i radionice za Linkedin. Istražite ih i bukirajte online.
GOŠĆA: Tanja Džido
Tanja Džido, MBA, savjetnica je za osobni brending i LinkedIn marketing, osnivačica platforme Shhhefica i pokretačica prve konferencije koja promovira ženske vještine vodstva, The Art of Feminine Leadership.
Godine 2019. dobila je međunarodno priznanje Female Role Model of The Year na Central European StartUp Awards kao i prestižnu stipendiju Američke vlade za mlade poduzetnike u okviru koje je provela jesen 2019. u Chicagu i Washingtonu.
U 6 godina poduzetništva radila je kao savjetnica za više od 100 klijenata, a na svojim je događanjima okupila više od 2000 ljudi. Autorica je knjige Budi Shhhefica svog života koji se i 4 godine nakon izdavanja uspješno prodaje. Aktivni je promotor LinkedIn platforme za umrežavanje gdje ima preko 19 tisuća vrijednih kontakata, a globalno se nalazi među 1% najaktivnijih korisnika u industriji.
Tanja na internetu
SPONZORI:
✨ Adverbilla vam pomaže zaposliti idealne kandidate: koji znaju raditi, koje ne morate trenirati, i koje klasični portali za zapošljavanje ne dosežu. Javite se Adverbilli i zaposlite osobu za 2 tjedna: www.adverbilla.com
✨ Primajte sve natječaje javne nabave za vašu djelatnost putem emaila Javna nadmetanja iz Hrvatske, BiH i svih zemalja regije. Registrirajte se za besplatni probni period od 14 dana: www.briefing-nadmetanja.hr