Eduza blog / 18.02.2025.

Ostvarite poticaje za zapošljavanje osoba s invaliditetom: vodič za poduzetnike u 7 koraka

Kao poduzetnik nemate samo obveze u vezi sa zapošljavanjem osoba s invaliditetom – kao što su razumna prilagodba i kvotno zapošljavanje - već imate i prava, a to su potpore za zapošljavanje.

Relevantne i aktualne informacije o zaštiti prava osoba s invaliditetom i prednostima za poduzetnike i/ili o praćenju i primjeni propisa u poslovanju možete saznati i na mojim edukacijama za koje se možete prijaviti ovdje na Eduzi.

Različita tijela mogu vam dodijeliti potpore koje mogu biti utvrđene propisom ili drugim aktom ograničenog trajanja (npr. Mjere aktivne politike zapošljavanja HZZ-a za 2025. godinu). Među potporama utvrđenim propisom i trajnijeg karaktera su poticaji za zapošljavanje osoba s invaliditetom (u daljnjem tekstu: poticaji). Njih dodjeljuje Zavod za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom (u daljnjem tekstu: Zavod, u narodu poznat kao: ZOSI).

Vaše pravo na ove poticaje utvrđeno je ovim zakonom:

Zakon o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom (NN 157/13, 152/14, 39/18 i 32/20)

Lakše je nego što se čini

Kao poduzetnik-poslodavac, te poticaje možete ostvariti lakše nego što se čini kada otvorite glavni podzakonski akt za ovo pitanje:

Pravilnik o poticajima pri zapošljavanju osoba s invaliditetom (NN 145/20) (u daljnjem tekstu: Pravilnik o poticajima)

Slijedite sedam koraka koje ćemo ovdje detaljno objasniti. Neke poticaje možete i preskočiti ako ih ne želite koristiti, ali su prva dva koraka obvezna.

1. Zaposlite osobu s invaliditetom

Najprije, naravno, trebate zaposliti osobu s invaliditetom.

Kao privatni poslodavac nemate obvezu pružanja prednosti, pod jednakim uvjetima, kandidatu s invaliditetom kao što to imaju tijela javne vlasti. Nemate ni obvezu isticanja tog prava i prava na razumnu prilagodbu u javnim natječajima za prijam u državnu službu kao što to imaju državna tijela.

Međutim, nitko vam ne brani da u oglasima za posao stavite sljedeće napomene:

  • „Podržavamo zapošljavanje osoba s invaliditetom“ i /ili
  • „Omogućit ćemo razumnu prilagodbu postupka testiranja i intervjua, koja ne predstavljaju nerazmjerno ili neprimjereno opterećenje, na zahtjev kandidata“.

Bez obzira postoje li u oglasu ovakve napomene ili ne, svaka osoba s invaliditetom ima pravo ravnopravno sudjelovati u postupku zapošljavanja. To podrazumijeva i vašu obvezu kao poslodavca da razumno prilagodite taj postupak osobi s invaliditetom (npr. omogućiti testiranje na računalu uz korištenje čitača zaslona, organizirati intervju u prizemlju ili druga prilagodba u dogovoru s kandidatom).

Kad stavite napomene u oglase za posao čak i kada to nije obvezno i podržavate inkluzivnu kulturu u organizaciji, dodatno ćete privući kvalitetne kandidate s invaliditetom da se prijave na oglas.

2. Prijavite osobu s invaliditetom na mirovinsko osiguranje

Prijava osobe na mirovinsko osiguranje nije neka mudrost za one koji to često rade. Ono što ponekad možete propustiti evidentirati jest status osoba s invaliditetom na obrascu za prijavu o početku osiguranja (M-1P/eM-1P).

Na temelju prijave poslodavca Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje vodi Očevidnik zaposlenih osoba s invaliditetom (u daljnjem tekstu: Očevidnik) u skladu s posebnim propisom:

Pravilnik o sadržaju i načinu vođenja očevidnika zaposlenih osoba s invaliditetom (NN 75/18)

Pritom je važno naglasiti tri stvari.

Prvo, poslodavac može ostvariti potpore Zavoda samo za osobe upisane u Očevidnik. Ako propustite evidentirati status prilikom zapošljavanja ili u tom trenutku niste imali saznanja o statusu, treba napraviti prijavu promjene tijekom osiguranja (M-3P/eM-3P).

Drugo, prilikom prijave trebate priložiti dokaz o utvrđenom statusu osobe s invaliditetom. Kao dokaz preporučuje se Potvrda o upisu u Registar osoba s invaliditetom Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (u daljnjem tekstu: Registar) koju osoba može jednostavno pribaviti preko portala e-Građani.

Treće, ako osoba ima status osobe s invaliditetom (upisana je u Registar), to ne znači da će biti upisana u Očevidnik. U Očevidnik se upisuju samo određene osobe s invaliditetom u skladu s Pravilnikom o sadržaju i načinu vođenja očevidnika zaposlenih osoba s invaliditetom.

Nakon što prijavite status osobe s invaliditetom na mirovinsko osiguranje, trebate pričekati koji dan ili koji tjedan, a zatim provjeriti je li osoba upisana u Očevidnik (OSI Uvid). Tek kada je osoba upisana u Očevidnik, možete razmišljati o poticajima.

Ako zapošljavate više od tri radnika, dužni ste zahtjeve za poticaje podnijeti putem aplikacije Nera. Za to vam je potreban odgovarajući certifikat izdan od FINA-e ili AKD-a (Certilia). Dobra vijest je da ako kao poslodavac već koristite aplikaciju Lana eMirovinsko, ne morate tražiti izdavanje novog certifikata, već se trebate samo registrirati u aplikaciji Nera.

3. Zatražite poticaje za obvezno zdravstveno osiguranje i troškove prijevoza

Postupak za ostvarivanje poticaja za obvezno zdravstveno osiguranje i troškove prijevoza najjednostavniji su postupci i “brže” se ostvaruje pravo na ove poticaje, pa je dobro krenuti s tim da „razbijete led“.

Obvezno zdravstveno osiguranje

Pravo na subvenciju u visini uplaćenog doprinosa za obvezno zdravstveno osiguranje ostvarujete u iznosu od 75 % osnovice za svaku zaposlenu osobu s invaliditetom. Osnovica je obračunat i uplaćen doprinos za obvezno zdravstveno osiguranje.

Zahtjev za subvenciju doprinosa s prilozima (Obrazac Z-DOP) podnosite Zavodu najkasnije u roku od 30 dana od dana isplate plaće, doprinosa, poreza i prireza za mjesec za koji tražite poticaj.

Troškovi prijevoza

Možete ostvariti pravo na sufinanciranje troškova prijevoza osoba s invaliditetom u visini stvarnih troškova prijevoza prema kriterijima utvrđenim u Pravilniku o poticajima:

  • trošak prijevoza na radno mjesto (čl. 41. st. 2.)
  • trošak prijevoza za obavljanje djelatnosti (čl. 41. st. 3.).

Zahtjev za sufinanciranje troškova prijevoza s prilozima (Obrazac Z-TRP) podnosite Zavodu najkasnije do zadnjeg dana u mjesecu za prethodni mjesec.

4. Osigurajte poticaje za obrazovanje osobe s invaliditetom

Ovaj postupak je nešto složeniji jer morate sklopiti ugovor sa Zavodom.

Pravo na sufinanciranje troškova obrazovanja osobe s invaliditetom možete ostvariti za programe osposobljavanja i usavršavanja za potrebe radnog mjesta u iznosu od 50 % do 70 % troškova obrazovanja (upisnina, prijevoz). Programi mogu trajati najduže 6 mjeseci (iznimno do 12 mjeseci).

Zavodu podnosite zahtjev za sufinanciranje troškova obrazovanja s prilozima (Obrazac Z-OBR). Ne priznaju se troškovi za programe koji su završeni ili su u tijeku u trenutku podnošenja zahtjeva.

Poslodavac koji je ostvario ovaj poticaj ne smije otkazati ugovor o radu osobi s invaliditetom koju je uputio na obrazovanje prije proteka 12 mjeseci od dana završetka obrazovanja, osim u slučaju otkaza zbog skrivljenog ponašanja radnika.

Poticaj ostvarujete na temelju sklopljenog ugovora sa Zavodom.

Što je dobro znati o ugovoru?

  • Dobro je znati, a to ne piše u Pravilniku o poticajima, da u ugovoru može postojati odredba da morate „zadržati“ osobu s invaliditetom u radnom odnosu u propisanom trajanju, što bi onda podrazumijevalo ne samo „otkaz“ ugovora, već i „istek ugovora o radu na određeno vrijeme“. Iako ova obveza nije propisana, ona postaje vaša ugovorna obveza kada kao poslodavac potpišete ugovor i time prihvatite obvezu.
  • Ugovorom se obvezno utvrđuju posljedice nenamjenskog trošenja isplaćenog poticaja i nepoštivanja obveze o neotkazivanju ugovora („zadržavanju“ radnika) – povrat uplaćenih sredstava, a Zavod pritom utvrđuje i odgovarajući instrument osiguranja tražbine.

5. Ostvarite poticaje za razumnu prilagodbu, stručnu podršku i subvenciju plaće

Ostvarivanje poticaja za razumnu prilagodbu, stručnu podršku i subvenciju plaće najsloženiji su postupci. Ovdje prije pokretanja postupka pred Zavodom trebate pokrenuti postupak pred nadležnim centrom za profesionalnu rehabilitaciju (u daljnjem tekstu: centar). To je tzv. postupak “u dvije faze”.

Ovi postupci “u dvije faze” mogu trajati i po nekoliko mjeseci, a o tome, naravno, ovisi i trenutno opterećenje nadležnih tijela i popunjenost kadrovskih kapaciteta. Srećom, u veljači 2025. godine Zavod je zaposlio pet novih službenika u Sektoru za zapošljavanje i kontrolu, pa će se možda brže rješavati predmeti pred Zavodom.

Postupak pred centrom propisan je posebnim pravilnikom:

Pravilnik o profesionalnoj rehabilitaciji i centrima za profesionalnu rehabilitaciju osoba s invaliditetom (NN 75/18 i 145/20).

Ako vam se čekanje pred centrom previše oduži, znajte da temeljem članka 19. stavka 3. ovog Pravilnika, postupak provođenja usluge pred centrom mora započeti u roku od dva mjeseca od dana dostavljanja narudžbenice.

Razumna prilagodba

Možete ostvariti pravo na sufinanciranje troškova razumne prilagodbe radnog mjesta ako je osobi, zbog vrste i težine invaliditeta, potrebna:

  • Prilagodba radnog mjesta uklanjanjem arhitektonskih barijera – Arhitektonska prilagodba
  • Prilagodba uvjeta rada na radnom mjestu tehničkom opremom – Tehnička prilagodba.

Poduzetnik može ostvariti ovaj poticaj samo ako je nalazom i mišljenjem centra utvrđena potreba za prilagodbu, a prema planu prilagodbe.

Prije nego pokrenete ovaj postupak pred Zavodom, trebate pred nadležnim centrom zatražiti uslugu izrade plana prilagodbe radnog mjesta i radnog okoliša (arhitektonska prilagodba) i/ili prilagodbe opreme i sredstva za rada (tehnička prilagodba) (Usluga 9).

Trošak prilagodbe nadoknađuje vam se u visini stvarnih troškova prilagodbe, ali najviše do 40 osnovica za jednu osobu s invaliditetom. Osnovica je minimalna plaća. U trošak se ubraja i trošak izrade nalaza i mišljenja pred centrom.

Zavodu podnosite zahtjev za sufinanciranje troškova arhitektonske prilagodbe (Obrazac Z-PRM) odnosno tehničke prilagodbe (Obrazac Z-PUR) s prilozima. Ne priznaju se troškovi prilagodbe koje su izvršene prije ili su u tijeku u trenutku podnošenja zahtjeva.

Kao poslodavac koji je ostvario pravo na sufinanciranje troškova prilagodbe, ne smijete otkazati ugovor o radu osobi s invaliditetom za koju ste ostvarili ovaj poticaj prije proteka roka od 24 mjeseca od dana kada su odobrena sredstva isplaćena, osim u slučaju otkaza zbog skrivljenog ponašanja radnika.

Poticaj ostvarujete na temelju sklopljenog ugovora sa Zavodom. Sve što piše za ugovor u vezi sa sufinanciranjem troškova obrazovanja vrijedi i za ovaj ugovor (v. „Što je dobro znati o ugovoru?“ u poglavlju 4. ovog članka).

Stručna podrška

Možete ostvariti pravo na financiranje troškova stručne podrške za zaposlenu osobu s invaliditetom ako je nalazom i mišljenjem centra utvrđena potreba stručne podrške, a prema planu individualne podrške.

Prije nego pokrenete ovaj postupak pred Zavodom, trebate pred nadležnim centrom zatražiti uslugu stručne podrške i praćenja na određenom radnom mjestu i u radnom okruženju (Usluga 6.). U troškove stručne podrške ubraja se i trošak usluge procjene potrebe.

Zahtjev za financiranje troškova stručne podrške s prilozima (Obrazac Z-STP) podnosite Zavodu najkasnije u roku od 8 dana od dana sklapanja ugovora o pružanju usluge stručne podrške s centrom.

Trošak vam se financira mjesečno na temelju izvješća o izvršenoj satnici koji dostavljate Zavodu najkasnije do 10. dana u mjesecu za prethodni mjesec.

Poticaj ostvarujete na temelju sklopljenog ugovora sa Zavodom. Za razliku od poticaja za obrazovanje i razumnu prilagodbu, ovdje nije propisana obveza neotkazivanja ugovora („zadržavanja“ radnika).

Subvencija plaće

Pravo na subvenciju plaće zaposlenih osoba s invaliditetom ostvarujete ako se nalazom i mišljenjem centra utvrdi da, unatoč prilagodbi radnog mjesta i pružanju odgovarajućih usluga stručne podrške, osoba s invaliditetom ne može postići one rezultate u obavljanju radnih zadataka koje bi na istom radnom mjestu postigao prosječni radnik bez invaliditeta. To znači da osoba ima u određenoj mjeri smanjenu radnu učinkovitost kao posljedicu invaliditeta.

Zato, prije nego pokrenete ovaj postupak pred Zavodom, trebate pred nadležnim centrom zatražiti njihovu uslugu procjene radne učinkovitosti (Usluga 10). Procjena radne učinkovitosti temelji se na usporedbi ostvarenja radnih rezultata osobe s invaliditetom i zaposlenih na uobičajenim radnim mjestima ili drugim usporedivim radnim mjestima na kojima je osoba s invaliditetom zaposlena. Ova procjena ne može se izvršiti prije isteka tri mjeseca od dana upisa osobe u Očevidnik.

Za svaku zaposlenu osobu s invaliditetom možete ostvariti subvenciju plaće u iznosu od 10% do 70% osnovice ovisno o procjeni radne učinkovitosti. Osnovica je iznos osnovice za obračun doprinosa za obvezna osiguranja zaposlene osobe s invaliditetom (bruto I plaća zaposlene osobe s invaliditetom). Primjerice, ako je prema procjeni centra radna učinkovitost osobe s invaliditetom “iznad 40 i uključujući 50 %”, onda se može ostvariti subvencija plaće u visini od 60% bruto I plaća zaposlene osobe s invaliditetom.

Pravo na subvenciju plaće koju dodjeljuje Zavod trajnog je karaktera, međutim za svaki mjesec trebate predati zahtjev u propisanom roku. Iznimno, poslodavac, ali i sama osoba s invaliditetom, mogu zatražiti ponovnu procjenu radne učinkovitosti nakon šest mjeseci - primjerice u slučaju promjene radnog mjesta. Ako se pritom utvrdi drukčiji postotak radne učinkovitosti, onda to može utjecati i na pravo na subvenciju plaće.

Zavodu podnosite zahtjev za subvenciju plaće s prilozima (Obrazac Z-SP) u roku od 30 dana od dana isplate plaće, doprinosa, poreza i prireza za mjesec za koji se traži poticaj.

6. Zatražite nagradu za zapošljavanje izvan kvote ili potporu za održivost samozapošljavanja osoba s invaliditetom

Ova nagrada nije „poticaj“, ali kao da jest. Propisuje se drugim pravilnikom:

Pravilnik o utvrđivanju kvote za zapošljavanje osoba s invaliditetom (NN 151/24)

Ako ste zaposlili osobu s invaliditetom, a niste obveznik kvotnog zapošljavanja (zapošljavate manje od 20 radnika), ili ste zaposlili više osoba s invaliditetom od propisane kvote, imate pravo na novčanu nagradu u iznosu od 30 % minimalne plaće mjesečno za svaku osobu s invaliditetom izvan kvote.

Nagradu možete ostvariti samo za razdoblje od najduže 12 mjeseci kontinuirano za svaku osobu s invaliditetom koju zapošljavate izvan kvote.

Zahtjev za novčanu nagradu s prilozima (Obrazac Z- Nagrada) podnosite Zavodu najkasnije do 20. dana sljedećeg mjeseca.

Pravo na novčanu nagradu ne može ostvariti na svoje ime osoba s invaliditetom koja se samozapošljava, ali ona može ostvariti potporu za održivost samozapošljavanja osoba s invaliditetom. Prema Pravilniku o poticajima (iz 2020. godine) ovaj poticaj još uvijek iznosi 1.000,00 kuna mjesečno. Nadajmo se da će se to uskoro uskladiti s aktualnom valutom, ali i s aktualnim stanjem na tržištu. Primjerice, visina minimalne plaće u bruto iznosu je u 2020. godini iznosila 4.062,51 kuna/539,19 eura, a u 2025. godini 7.308,47 kuna/970,00 eura.

Zahtjev za potporu za održivost samozapošljavanja s prilozima (Obrazac Z-POS) podnosite Zavodu najkasnije u roku od 30 dana od dana isplate plaće, doprinosa, poreza i prireza za mjesec za koji tražite poticaj.

7. Pratite aktualne informacije i relevantne propise

Posljednje, a ne manje važno: pratite aktualne informacije, a osobito:

Na stranicama Zavoda možete naći sve spomenute obrasce, informacije o natječajima i druge korisne informacije.

Zavod može, ako ima osigurana sredstva, raspisati natječaj za dodjelu posebnih sredstava za razvoj novih tehnologija i poslovnih procesa u cilju zapošljavanja i održavanja zaposlenosti osoba s invaliditetom kod poslodavaca na otvorenom tržištu rada, odnosno kod osoba s invaliditetom koje se samozapošljavaju.

Nažalost, iako u Pravilniku o poticajima postoji mogućnost i za gore spomenuti poticaj, u praksi ga nema. U pravilu, Zavod na temelju natječaja dodjeljuje sredstva zaštitnim i integrativnim radionicama, a ne poslodavcima na otvorenom tržištu rada. Međutim, nikad ne znate! Ako natječaj bude raspisan praćenjem aktualnih informacija saznat ćete za njega.

Na stranicama Narodnih novina možete pronaći sve relevantne propise koji utvrđuju detalje u odnosu na određenog poslodavca ili određene situacije (npr. potrebni prilozi) koje ovdje zbog preglednosti teksta nisam prikazala. Primjerice:

  • Integrativne i zaštitne radionice ne mogu ostvariti potporu za održivost samozapošljavanja, arhitektonsku prilagodbu i stručnu podršku, ali mogu poticaje za zapošljavanje stručnih radnika i radnih instruktora.
  • Pravne osobe s javnim ovlastima ili u vlasništvu ili pretežitom vlasništvu Republike Hrvatske ili jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, kao i tijela javne vlasti, ne mogu ostvariti većinu poticaja, ali mogu poticaje za arhitektonsku prilagodbu i stručnu podršku.

Važno je da redovito pratite izmjene i/ili dopune relevantnih propisa. Nakon čitanja bilo kojeg teksta o primjeni propisa, uključujući i ovaj tekst, trebate provjeriti jesu li navedene informacije o propisima još uvijek aktualne. Ako je bila neka izmjena i/ili dopuna propisa (novi broj NN), trebate provjeriti što se promijenilo. Ovaj tekst neka bude samo „tehničko pomagalo“ u istraživanju relevantnih propisa za poslovanje.

U pravu samo mijena stalna jest.

Steknite nove vještine:

Inkluzija osoba s invaliditetom – prednosti za poduzetnike

Sonja Juričić Cvitan
Sonja Juričić Cvitan
Magistra prava s pedagoškim kompetencijama
Pravna edukatorica i savjetnica za pravnu usklađenost. Edukatorica u području prava po zanimanju, zvanju i pozivu s višegodišnjim iskustvom u formalnom i neformalnom obrazovanju. Bogato praktično iskustvo u poslovima savjetovanja stekla je tijekom više od 15 godina rada na pravnim poslovima u različitim organizacijama iz privatnog, javnog i civilnog sektora. Pruža usluge savjetovanja u vezi s usklađivanjem poslovanja s propisima i usluge edukacije u području prava i razvoja pravnih kompetencija u okviru vlastitog obrta Juredus, vl. Sonja Juričić Cvitan.